Artykuły. Mezoterapia igłowa czy bezigłowa ?
Co to jest mezoterapia?
Mezoterapia jest niechirurgiczną metodą stosowaną do regeneracji i poprawy wyglądu skóry, jej odmłodzenia, w leczeniu cellulitu, rozstępów a także w leczeniu i profilaktyce łysienia. Inaczej mówiąc, mezoterapia to zabieg działający miejscowo polegający na dostarczeniu bezpośrednio do skóry właściwej substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych. Mezoterapia jest stosowana w dermatologii i medycynie estetycznej do leczenia i profilaktyki.
Rodzaje zabiegów mezoterapii.
Wśród zabiegów mezoterapii wyróżniamy mezoterapię igłową oraz mezoterapię bezigłową. Nader często, mylnie jako mezoterapia, określane są inne zabiegi kosmetyczne np. zabiegi sonoforezy lub jonoforezy. Poniżej postaramy się wyjaśnić różnice i zalety odpowiednich rodzajów mezoterapii i zabiegów pokrewnych, choć nie będących zgodnie z definicją, zabiegami mezoterapii.
Mezoterapia bezigłowa.
Mezoterapia bezigłowa służy do nieinwazyjnego wprowadzania preparatów leczniczych i regenerujacych metodą elektroporacji. Elektroporacja z kolei, polega na zastosowaniu pola elektrycznego do odwracalnego uszkodzenia błony komórkowej w celu dokonania transformacji komórek. Wykorzystuje się w tym celu urządzenia wytwarzające prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości, co czasowo zwiększa przepuszczalność błony komórkowej, otwierając w niej kanały hydrofilowe, co umożliwia przyswojenie preparatów leczniczych. Tak więc przerwana błona komórkowa, to możliwość transportu przeskórnego odpowiednich dermokosmetyków w głąb skóry.
Mezoterapia bezigłowa to dobry wybór dla osób, które boją się igieł lub po prostu nie mają ochoty na zabiegi iniekcyjne. Brak okresów rekonwalescencji powoduje, że zabiegi można wykonywać bez obaw o swój wygląd zaraz po zabiegu.
Mezoterapia igłowa.

Mezoterapia igłowa - tutaj "urządzeniem" do wprowadzania substancji aktywnych są strzykawki o bardzo cienkich igłach, bądź specjalne urządzenia wykonujące niewielkie nakłucia.
W mezoterapii igłowej wstrzykiwanie substancji leczniczych i regenerujących w okolice miejsca poddawanego leczeniu ma dwojakie działanie:
Po pierwsze - miejscowe podanie preparatów maksymalizuje skuteczność ich działania, jednocześnie redukując obciążenie nerek i wątroby, które ma miejsce przy doustnym podawaniu leków.
Po drugie - wywołane iniekcjami uszkodzenia skóry, pobudzają ją do samoregeneracji i produkcji potrzebnych w tym celu substancji.
Ze względu na bezpośrednie i głębokie dotarcie do "defektu" skóry (zmarszczki, cellulit), skuteczność mezoterapii igłowej jest bardzo wysoka a efekty szybko widoczne.
Wykorzystywane do mezoterapii igłowej preparaty mogą mieć formę gotowych leków do mezoterapii, produkowanych pod kątem likwidacji konkretnego problemu, lub koktaili leczniczych, będących indywidualnie dobraną przez lekarza mieszanką związków leczniczych, regenerujących i odżywczych.
Niestety podczas zabiegów mezoterapii igłowej mamy niedogodności mogące wystąpić w trakcie zabiegów, są to m.in.:
• ból podczas wstrzyknięć – lekarze starają się go eliminować wszelkimi możliwymi sposobami, jednocześnie przekonując nas, że jest to zabieg bezbolesny,
• rumień, obrzęk – występuje bezpośrednio po zabiegu, jest to reakcja skóry na nakłuwanie,
• stany alergiczne objawiające się rumieniem, ustępujące samoistnie po kilku minutach lub godzinach,
• siniaki, krwiaki – ryzyko zmian wzrasta w przypadku stosowania bezpośrednio przed zabiegiem leków wpływających na proces krzepnięcia krwi np. aspiryny.
Metoda pokrewna do mezoterapii. Sonoforeza.
Sonoforeza - uznawana niekiedy błędnie za mezoterapię bezigłową - metoda wprowadzania w skórę substancji aktywnych za pomocą ultradźwięków. Choć założenia w działaniu są podobne, jednak czynnikiem zwiększającym przepuszczalność są tu ultradźwięki. Aby uzyskać optymalny efekt stosuje się inne stężenie roztworów, co powoduje, że stosowanie gotowych kapsułek do mezoterapii nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Metoda pokrewna do mezoterapii. Jonoforeza.
Jonoforeza - za przenikanie substancji leczniczych w formie jonów w głąb skóry odpowiada zachodząca pod wpływem prądu stałego dysocjacja elektrolityczna roztworu leczniczego. Od mezoterapii bezigłowej, też wykorzystującej prąd elektryczny, jonoforezę odróżnia inny mechanizm transportu cząstek, co warunkuje też inny skład stosowanych preparatów. Zabiegi te bywają również mylone z mezoterapią bezigłową ze względu na pozorne podobieństwo.
Rewolucja w kosmetyce i medycynie: MEZOPORACJA.
Połączenie skuteczności mezoterapii igłowej z wygodą
i bezpieczeństwem mezoterapii bezigłowej.
Naukowcy badając procesy i możliwości przezskórnego transportu dermokosmetyków "połączyli" mezoterapię igłową i mezoterapię bezigłową. W ten sposób w 2001 roku opracowano rewolucyjne urządzenie o nazwie Acthyderm, dzięki któremu możemy osiągnąć skuteczność mezoterapii igłowej jednak przy zachowaniu wygody i bezpieczeństwa mezoterpii bezigłowej. Metoda ta została nazwana mezoporacją.
Mezoporacja to rewelacyjne zabiegi na twarz i ciało. Dostarczamy nawet do 70 ml substancji aktywnych podczas jednego zabiegu. Zdrowa i jędrna skóra bez igieł, bez bólu, bez ryzyka. Zabiegi te określane są jako dające efekt chirurgiczny bez skalpela. W USA zostały oficjalnie przyjęte przez FDA jako alternatywa dla zabiegów iniekcyjnych.
Można śmiało powiedzieć, że mezoporacja to hybryda mezoterapii igłowej i bezigłowej: dzięki wykorzystaniu procesu stosowanego w mezoterapii bezigłowej jest najlepiej działającą mezoterapią bezigłową (nawet o skuteczności kilkunastokrotnie wyższej), jednak dzięki wykorzystaniu innych procesów transportu dermokosmetyków, otrzymujemy skuteczność mezoterapii igłowej.
Wybierz mezoporację - bezboleśnie przez skórę i prosto do celu.
Opatentowana procedura pracy urządzenia Acthyderm pozwala pokonać warstwę rogową skóry i dostarczyć, nawet do głębokości 10cm tkanki podskórnej, specjalistyczne aktywne składniki takie jak np. kwas hialuronowy, fosfatydylocholina, koenzym Q10, elastyną, kolagen i inne specjalistyczne i wysoko aktywne substancje, z taką samą skutecznością jak zabiegi iniekcyjne za pomocą igły i strzykawki.
Mezoporacja, jak to właściwie działa?
Mezoporacja Acthyderm opiera się na procesie zwanym HTD © (ang. Hypodermic Transdermal Delivery) - przezskórnym transporcie, mogą to być leki lub dermokosmetyki. Jest to obecnie najbardziej zaawansowana technologia dostarczania specjalistycznych preparatów i składników aktywnych, w głębokie partie podskórne bez bólu, eliminując wszelkie komplikacje wynikające ze standardowych zabiegów iniekcyjnych.
Włoscy naukowcy odkryli, że za pomocą odpowiednich impulsów prądu w skórze otwierają się mikropory - kanały o średnicy ok. 40 - 250 mikronów, przez które możemy transportować w głąb skóry roztwory wodne. To tyle w maksymalnym skrócie, zapoznaj się z tym artykułem aby dowiedzieć się więcej o zasadzie działania mezoporacji: Mezoporacja - przechodzimy przez skórę.
Czy ktoś potwierdził działanie mezoporacji?
Badania kliniczne nad pracą urządzenia Acthyderm wykazały, że ilość dostarczonego leku lub dermokosmetyku do skóry jest porównywalna do wstrzykiwań. Niezwykle restrykcyjna, amerykańska organizacja FDA (Food and Drug Administration / Agencja ds. Żywności i Leków) zaklasyfikowała tą technologię jako alternatywną do wstrzyknięć podskórnych. Głębokość penetracji i dawkowania aktywnych składników dostarczonych do obszaru docelowego badano w kilku międzynarodowych uniwersytetach i za pomocą wielu systemów. Zapoznaj się dodatkowo z artykułem: Rekomendacje i opinie na temat mezoporacji. Ponadto mezoporacja jest jednym z niewielu zabiegów kosmetycznych, gdzie prawdziwość tej metody została dowiedziona naukowo.
Mamy alternatywę dla kłucia, jednak o skuteczności igieł.
Teraz, dzięki zaawansowanej technologii, wprowadzenie dużych ilości aktywnych substancji w głębokie partie skóry stało się możliwe dzięki mezoporacji Acthyderm. A dzięki stosowaniu oryginalnych kosmetyków do mezoporacji efekty terapii są zauważalne już od pierwszego zabiegu. Zobacz tutaj jakie składniki dostarczane są Twojej skórze podczas zabiegów mezoporacji: Kosmetyka estetyczna. Program zabiegów mezoporacji.
Dla kogo jest mezoporacja?
Mezoporacja to nie tylko usuwanie zmarszczek i cellulitu, to również zabiegi nawilżające i silnie rewitalizujące skórę. Zabiegi mezoporacji mogą być wykonywane przez cały rok. Już nie musisz się chronić przed Słońcem zaraz po zabiegu tak jak w przypadku innych terapii. Zabiegi mezoporacji mogą być już wykonywane od 25 roku życia.
Twój wiek: 25 - 35 lat.
Po ok. 25 roku życia Twoje ciało nie produkuje już kolagenu, zaczynają pojawiać się pierwsze, drobne zmarszczki, przebarwienia, skóra zaczyna wiotczeć. W tym przypadku mezoporacja to super nawilżenie skóry, dostarczenie jej wielu aktywnych składników, w tym również kolagenu, by Twoja skóra była jak najdłużej młoda. Jesteś piękna? Super cieszymy się razem z Tobą! Myślisz, że nie potrzebna Ci mezoporacja? A znasz przysłowie: "lepiej zapobiegać niż leczyć"? Już wiesz co mamy na myśli? Lepiej więc zadbaj o swoją skórę już teraz. Zabiegi mezoporacji w tym wieku to Twoja inwestycja w piękną i zdrową skórę w przyszłości, nawilżaj ją i odżywiaj by jak najdłużej cieszyć się młodością.
Twój wiek: 30 - 45 lat.
Dzięki zabiegom mezoporacji dostarczymy Twojej skórze niezbędne aktywne składniki, by dłużej wyglądała zdrowo. Możliwe, że uda nam się przywrócić jej dawny młodzieńczy blask i zlikwidować zmarszczki. Odpowiednie, selekcjonowane aktywne składniki w dedykowanych koktajlach do mezoporacji może cudów nie zdziałają ale po zabiegu możesz naprawdę pozytywnie się zdziwić, czego przykłady nie raz mieliśmy w naszym salonie :). Zabiegi mezoporacji w tym przypadku, to super odżywienie skóry, by jak najdłużej utrzymać jej jędrność. Możesz odwlec czas starzenia się skóry i dłużej cieszyć się wyglądem bez zmarszczek.
Twój wiek: 45 lat i więcej.
Zabiegi mezoporacji pomogą Ci zdecydowanie zmniejszyć widoczne już zmarszczki i wysuszenie skóry. Duże dawki aktywnych składników odżywią Twoją skórę i na pewno opóźnią jej proces starzenia. Jeśli zastanawiasz się czy w tym wieku można spowolnić czas, odpowiedź brzmi: TAK. Odwiedź nas i skorzystaj z zabiegów mezoporacji by odjąć sobie parę/naście lat i wyglądać młodziej.
Nasza propozycja: mezoporacja. Skuteczność mezoterapii igłowej, jednak zabiegi bez bólu jak w mezoterapii bezigłowej.
Mamy nadzieję, że te informacje przybliżyły Ci ideę mezoterapii, teraz powinnaś już wiedzieć czy za rewelacyjną reklamą mezoterapii bezigłowej nie kryje się prosty zabieg sonoforezy lub jonoforezy. Teraz już wiesz, że istnieje metoda o skuteczności strzykawki i igły jednak bez bólu, bez siniaków i bez ryzyka. Salon kosmetyczny YASODA oferuje Ci jedyną tak skuteczną mezoterapię nie tylko w Opolu ale również w całym woj. opolskim. Zapraszamy do odwiedzin i do darmowych konsultacji z kosmetologiem.
Zapoznaj się z naszym programem zabiegów mezoporacji ›››
Pytania, komentarze.
Muszę to napisać, po prostu dzięki, w końcu ktoś mi wyjaśnił różnice pomiędzy tymi mezoterapiami. Nareszcie wiem skąd się biorą takie różnice w cenach skoro zabiegi sonoforezy nazywają mezoterapią. Pozdrówka.
-
27.11.2012
Dziękujemy.
Uważamy, że klient jest dzisiaj bardzo świadomym pacjentem i powinien wiedzieć dokładnie jakie są rodzaje mezoterapii i zabiegów podobnych. Często pod wpływem reklamy jesteśmy niestety wprowadzani w błąd, jednak mając odpowiednią wiedzę będziemy w stanie dokonać odpowiedniego wyboru co do zabiegu, w ten sposób również oszczędzając pieniądze, gdyż nie wyrzucimy ich na niewiele działające, pseudo zabiegi kosmetyczne.
Przyłączam się do podziękowań za powyższe, jasne wyjaśnienia. Nie wiem czy wybiorę mezoporację ale z pewnością będę się nad nią mocno zastanawiać, gdyż faktycznie wydaje mi się, że obecnie będzie to w moim przypadku najlepszy wybór. Najważniejsze, że nie pomylę już mezoterapii bezigłowej z pozostałymi zabiegami bez igieł.
Serdecznie pozdrawiam.
Janina
Hm, z tego wynika, albo mogę podejrzewać, że jak byłam ostatnio w pewnym salonie to robili mi tam sonoforezę a reklamowane to było jako mezoterapia bezigłowa, pewnie dlatego to była taka okazyjna cena i zero efektów. Czy takie coś okrągłego stalowego, płaskiego na końcu służy do sonoforezy?
-
29.12.2012
@Zarka, zasada działania mezoterapii bezigłowej, tak jak wskazaliśmy powyżej, polega na zastosowaniu pola elektrycznego do odwracalnego uszkodzenia błony komórkowej w celu dokonania transformacji komórek.
"Uszkodzenie błody komórkowej" - strasznie brzmi ale to nic strasznego, moglibyśmy to porównać do uszkodzenia napięcia powierzchniowego wody, np. przechylając szklankę z wodą, woda wybrzusza się lekko poza szklankę, dotykając wodę przerywamy napięcie powierzchniowe i woda może się wylać.
Co to oznacza w praktyce? Otóż, aby nastąpiło uszkodzenie błony komórkowej i tym samym by zaszła możliwość otworzenia się lub utworzenia się w skórze "kanałów" do transportu kosmetyku, potrzebne jest zamknięcie obwodu pomiędzy katodą i anodą. To z kolei oznacza, mówiąc jeszcze prościej, że jeżeli miała Pani zabieg wykonywany TYLKO przy pomocy głowicy (coś okrągłego, stalowego i płaskiego jak Pani określiła) to faktycznie miała Pani zabieg sonoforezy a nie mezoterapii bezigłowej. Gdyby podłożono Pani element przewodzący (płaska płytka, zwykle smarowana dodatkowo odpowiednim żelem) po przeciwnej stronie do miejsca zabiegowego, to prawdopodobnie miała by Pani zabieg mezoterapii bezigłowej.Niestety obecnie trudno rozeznać się w tych wszystkich super promocjach i klient, który przecież nie ma obowiązku znać jakie są różnice i wiedzieć czym jest dokładnie mezoterapia bezigłowa a sonoforeza czy jonoforeza, może zostać łatwo wprowadzony w błąd.
Na naszych stronach internetowych Salonu kosmetycznego YASODA w Opolu, przedstawiamy rzetelne informacje na temat zabiegów, byście Państwo byli zaznajomieni z technikami zabiegów kosmetycznych oferowanych przez różne salony kosmetyczne. Tylko odpowiednia wiedza pozwoli Wam zaoszczędzić pieniądze i poświecony czas na zabiegi kosmetyczne, które mogą Wam nie przynieść oczekiwanego efektu.
© 2025 Salon kosmetologiczny YASODA. | Projektowanie stron www : StudioGrafiki.com
W tym serwisie stosujemy pliki cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. Jeśli nie zablokujesz cookies, oznacza to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Jeśli nie wyrażasz zgody na cookies, prosimy o wprowadzenie zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.